"V svojem življenju si želim sočutnost, pretočnost med mano in drugimi, ki temelji na vzajemnemu dajanju iz srca."

Marshall B. Rosenberg

Povezovalna, empatična, učinkovita, sodelovalna komunikacija so izrazi, s katerimi označimo filozofijo in veščine, ki prispevajo k več razumevanja, povezanosti, sodelovanja med ljudmi in boljšim odnosom. Uporabna je v razmerjih s partnerji, s samim sabo, prijatelji, v družinah, v službi, šolskih razredih in drugih skupnostih.

Temelji na uveljavljenem nenasilne komunikacije (ang. Nonviolent Communication, s kratico NVC), je dr. Marshall B. Rosenberg (1934 - 2015), psihiater iz ZDA, razvil v 70. letih prejšnjega stoletja, na podlagi svojih izkušenj življenja v kulturi pogojevanja in nasilja. Danes je pristop uveljavljen na vseh kontinentih. Za ohranjanje kakovosti, izobraževanje, učna gradiva in certificiranje učiteljev - trenerjev skrbi Mednarodni center za nenasilno komunikacijo (CNVC). Pri njih je na voljo široka paleta gradiv in literature s področja nenasilne komunikacije.

V Sloveniji deluje živahna skupnost nenasilne komunikacije, katere aktivna članica sem tudi jaz. V slovenščini imamo knjigo Marshalla B. Rosenberga Nenasilna komunikacija jezik življenja.

Izobraževanja iz povezovalne komunikacije izvajam kot kandidatka v procesu certifikacije pri CNVC in se tudi sama nenehno izobražujem pri različnih mednarodnih trenerjih nenasilne komunikacije. Poučevanje te filozofije in veščine ni mogoče brez nenehne samorefleksije in učenja.

Desetminutni video, kjer Marshall B. Rosenberg naredi kratko predstavitev nenasilne komunikacije: